skip to Main Content

Čarovné obrázky výroby Amuletov

„Agi, a to nám prečo ukazuješ kompletný postup, ako robíš Amulety?“ Toto boli slová môjho známeho, ktorý sa u mňa aj s manželkou zastavil v jedno nedeľné poobedie so záujmom vidieť, ako tieto dreveno-cínové prívesky vyrábam. „Nedáva mi zmysel, že to robíš. Však ti trvalo tak dlho, kým si si všetko pripravil, zohnal potrebný materiál, nástroje a kým si sa ich naučil robiť,“ dodal. Na jeho prekvapenie som mu dal odpoveď, ktorú vôbec nečakal. „Máš vo všetkom pravdu. No robím to preto, že keď budete chcieť a budete mať chuť, môžete využiť moju skúsenosť a môžete si ich vyrobiť aj vy.“

Výrobe Amuletov sa venujem od roku 2015. Ich tvary sa ku mne dostali, keď som vypiľoval môj veľmi obľúbený symbol posvätnej geometrie – Kvet života. Vôbec som netušil, prečo si ma na začiatku vybrali, no v priebehu dní sa mi začal pravý dôvod ukazovať a začali sme si spoločne rozumieť oveľa viac 🙂

Pozývam vás na túto krátku chvíľu do môjho sveta – Sveta ich výroby, Sveta, v ktorom dostávajú svoju formu a prevedenie. Vitajte.

Na začiatku výroby každého Amuletu je výber vhodného kúsku drievka. V mojom prípade je to tmavé orechové drevo alebo svetlé čerešňové. Naň si podľa cítenia rozložím predtlačené šablóny…

Amulety tvorím technikou, vypiľovaním lupienkovou pílou. Keďže chcem, aby zostal ich okraj a vnútorné časti neporušené – neprepílené, do každého otvoru vyvŕtam samostatnú dierku, cez ktorú potom prevlečiem pílový list a pripravím požadovaný otvor.

Stojanová vŕtačka je pre mňa ideálny pomocník, pretože dokáže vyvŕtať do dreva kolmú dierku. Je však možné použiť aj ručnú vŕtačku, pri nej sa mi však niekedy stalo, že mi vrták „ušiel“ aj do priestoru, v ktorom nebol vítaný 🙂

Takto predvŕtané drievko je pripravené na vypiľovanie otvorov, ktoré neskôr vylejem cínom.

Lupienková píla je nástroj, ktorý milujem. Je presná, dokážem na nej vytvárať detailné rezy a má veľmi veľké využitie pri výrobe dekoratívnych tvarov z rôznych materiálov.

Až teraz mi prišlo, že sme pri fotení nespravili fotografiu kroku, ktorý nasleduje po vypílení otvorov. Je dôležitou súčasťou prípravy pred vlievaním cínu, nechám si ho nateraz ako moje malé tajomstvo 🙂

Aby mi cín zatiekol presne do otvorov v drievku, vyrobil som si na jeho liatie formu z lukoprénu. Na začiatku som používal drevené formy, tie sa však po niekoľkých liatiach cínu „prepálili“ a už neplnili svoju funkciu. A popravde sa mi nechceli vyrábať stále nové a nové 🙂 Do foriem vložím vypílené drievko a môžem si pripraviť cín na roztopenie.

Cín je vynikajúcim kovom používaným pri výrobe rôznych dekorácií a šperkov. Má teplotu topenia okolo 230 stupňov Celzia, ktoré sa dajú dosiahnuť na ktoromkoľvek domácom variči. Má rôzne zloženie, ktoré je určené pre konkrétne výrobky, osobne používam bezolovnatý skoro stopercentný cín s malou prímesou medi, kvôli lepším vlastnostiam pri jeho liatí a neskoršom opracovaní. Takto si nastrihám prefabrikovaný drôt na veľkosť, ktorá sa mi zmestí do nádoby, kde ho neskôr roztopím.

Prichádza chvíľa alchýmie, kedy sa cín zo svojho pevného skupenstva stáva kvapalinou.

Liatie cínu je nielen pre mňa veľkým zážitkom. Veľakrát pri tom zadržím dych a užívam si jeho nádherný lesk a kĺzavý pohyb do otvorov formy. Po niekoľkých sekundách sa cín vo forme ochladí a znovu stuhne do svojej pevnej podoby.

Po zatuhnutí – zatvrdnutí, už môžem vyliaty Amulet vybrať z formy von.

Pri liatí cínu je dôležité dodržať zopár krokov. Keďže mi pri tom, aby zatiekol do všetkých miest otvorov, pomáha aj gravitácia, je potrebné použiť ho na liatie do formy vo väčšom množstve ako by sa na začiatku mohlo zdať.

O tento prebytočný materiál neprídem, pretože ho po odstránení môžem použiť znovu a po roztopení ho vliať do ďalšieho Amuletu.

Na rad prichádzajú dekoračné kroky, ktoré približujú prívesky ich finálnej podobe 🙂 Brúsením…

… a znovu brúsením…

… a znovu brúsením… im dám tvar, ktorý je príjemný nielen „pre oko“, ale aj na dotyk.

Jedným z posledných úprav je leštenie cínu. Možno by ste povedali, že je veľmi náročné dosiahnuť jeho zrkadlový odraz. Stačí na to však len sklenený pohárik alebo akýkoľvek kúsok skla so zaoblenou hranou.

Na ochranu dreva pred vlhkosťou a kvôli zvýrazneniu jeho štruktúry a farby, na záver úprav ešte všetky Amulety ošetrím zdraviu nie škodlivým olejom.

Teraz už len doplním očko, cez ktoré prevlečiem koženú šnúrku.

A úplne na koniec vložím Amulet do ručne vyrábanej papierovej škatuľky s ukrytým Tajomstvom, o ktorom sa môžete dozvedieť viac v tomto videu:

https://www.youtube.com/watch?v=deqhZZAka9U

A to je všetko 🙂

Tak… toto je kúsok môjho tvorivého Sveta, v ktorom sa mnohokrát nachádzam, no niekedy sa v ňom aj radostne a s veľkou chuťou strácam. Mám však taký pocit, že často to takýmto spôsobom robí každý z nás 🙂

Na záver pripájam ešte obrázky z úplne finálnej podoby a prevedenia Amuletov tak, ako sa môžu dostať do vašich rúk a potešiť aj vás.


Ďakujem a posielam vám veľa radosti do prichádzajúcich jarných dní.

Agi

Foto: Ján Šperka, Gabriela Jarkovská

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back To Top