skip to Main Content

Kriedové tabule Chalkie – fotopostup, výroba

Čiapka na hlave, hrubé rukavice, praskanie horiaceho dreva v sporáku, horúci čaj… Aj takto môžem pár slovami opísať fotenie výroby kriedových tabúľ z prvých zimných mesiacov tohto roku. A cez ne vám chcem v už tieto teplé letné dni priblížiť výrobu drevených kriedových tabúľ Chalkie.

Samozrejme, sa procesom samotnej výroby môžete inšpirovať, z čoho mám už teraz veľkú radosť. Nemusíte však na to použiť všetky nástroje, náradie a postupy, ktoré vám ukážem. Tie ukázané najlepšie vyhovujú pri výrobe mne, niečo úplne iné môže vyhovovať vám. Čo však budete určite potrebovať, ak si chcete vytvoriť vlastnú kriedovú tabuľu? Nástroj alebo „niečo“, čím:

– si pripravíte materiál, podložku – samotnú tabuľu. Materálom môže byť kúsok dreva, kovu, no môžete použiť aj papierovú tácku alebo samotnú stenu vašej izby, dôležité je, aby bol povrch hladký. A nástroj? Píla, nožnice, čokoľvek, čo máte v blízkosti – po ruke.

– čím natriete farbu na podložku – štetec, valček…

– čím vám bude tabuľa držať na stene, poprípade inej ploche – háčik, očko, zo zadnej strany podložky nalepená magnetická fólia.

A to je všetko 🙂 To je úplný základ, ktorý je potrebný k výrobe funkčnej kriedovej tabule. Ostatnému kreatívnemu doplneniu postupov nechávam voľný priebeh. Poďme teda do samotnej výroby.

Výrobu Chalkie začínam rozkreslením požadovaných rozmerov a rozpílením väčšieho kusu dreva – lepeného masívu, preglejky.

TIP: na úplnom začiatku výroby mi je najvhodnejšie vybrať si najdostupnejší materiál, ktorý mám k dispozícií – jeho hrúbka, rozmery a nim prispôsobiť tvary a veľkosti tabúľ tak, aby sa mi ich na celú použitú plochu zmestilo čo najviac. To platí v prípade, ak mám záujem vyrobiť viac ako jeden kus tabule 🙂

Na rad prichádza samotné pílenie, na ktoré používam elektrickú kotúčovú pílu. Slúži mi ako náhrada veľkej stolovej formátovacej píly a na moje potreby mi zatiaľ úplne vyhovuje a postačuje. Tabule menších rozmerov sa dajú vypíliť aj „klasickou“ ručnou pílou. 

TIP: pri použití takejto kotúčovej píly odporúčam použiť vodiacu lištu. Nemusí to byť práve originál hliníková, aké kúpite k píle v obchode. Úplne postačí aj doma vyrobená z tenšieho materiálu s rovnou hranou popri ktorej pri prílení pílu nežne tlačím vpred.

Pri pílení tabúľ menších rozmerov využívam aj stolovú pílu, malý „cirkulár“. Ide to s ním pri výrobe väčšieho množstva kusov rýchlejšie a pri použití tohto dodatočne vyrobeného prípravku aj oveľa jednoduchšie a presnejšie.

Z DETAILU pílenia plynule prechádzam v obraze na jeho CELOK.

TIP: pri doma vyrábaných prípravkoch, či šablónach je veľmi dôležité vyrobiť ich presné, či už rovnobežné, kolmé, oblé. Od ich výroby a vyhotovenia totiž záleží, ako budú vyzerať samotné výrobky, ktoré pomocou nich budem pripravovať.

Takto vyzerajú už hotové napílené drevené časti tabúľ. A môžeme ísť do teplúčka k voňavému čaju 🙂

TIP: vaša tabuľa môže mať ľubovoľný tvar – kruh, srdiečko, jablko či akékoľvek zvieratko. Najjednoduchšou variantou je tvar štvorca alebo obdĺžnika, pretože po odrezaní ich už nie je potrebné ďalej upravovať (vypiľovať oblúčiky alebo vnútorné otvory).

Chalkie vyrábam v štyroch základných tvaroch a ani jeden z nich nie je štvorec alebo obdĺžnik. Teda okrem nového prevedenia „Chalkie – random“ 🙂 Na ich prekreslenie na dosku preto používam šablónu – formu, podľa ktorej viem, že každý kus bude rovnaký, čo mi pri výrobe viacerých kusov veľmi pomáha.

TIP: formu na obkreslenie tvaru tabule si môžete pripraviť aj z tvrdšieho papiera alebo kartónu. Na výrobu jedného alebo pár kusov tabúľ úplne postačuje. Drevená forma sa mi však pri výrobe väčšieho počtu tabúľ osvedčila viac – aj po niekoľkých obkresleniach zostanú jej okraje „nie pokrčené“ a pri výrobe nemusím až tak dohliadať na to, či ju pri obkresľovaní nepoškodím. A slúži mi vynikajúco ešte pri jednom výrobnom kroku.

Zvolený tvar mi pomôže vypíliť pásová píla. Je to nástroj, ktorý mám veľmi rád, keďže je to v mojom videní zväčšenina mojej obľúbenej lupienkovej píly.

TIP: medzi pílovým pásom a nakresleným tvarom nechávam pri pílení priestor asi jeden milimeter. Hranu tabule zatiaľ nepotrebujem dokonale rovnú. Na jej úpravu neskôr použijem frézu a pri takomto pílení si môžem s priestorom navyše dovoliť vyčarovať sem-tam aj malú nepresnosť.

Z DETAILU pílenia opäť plynule prechádzam v obraze na jeho CELOK.

V ďalšom kroku znovu využívam drevenú formu tabule. Medzi ňou a vypíleným tvarom tabule je teraz jeden milimeter rozdiel – drevo tabule je väčšie. Tento rozdiel vyrovnám použitím frézky so stopkovou frézou (drážkovacou s ložiskom), ktorej ložisko bude presne kopírovať tvar formy a ostré časti uberať z požadovaného materiálu (niekedy sa na označenie obrábaného materiálu používa slovo „obrobok“).

TIP: pri takomto frézovaní podľa šablóny ju odporúčam čo najpevnejšie upevniť na obrobok. Prilepiť silnou obojstrannou páskou (nie kancelárskou, tá mi vôbec nelepila) alebo priskrutkovať. Pri použití skrutiek je dôležité dopredu si rozmyslieť ich umiestnenie, aby po nich na upravenej doske nezostali zbytočné dierky.

Byť prstami v blízkosti veľmi rýchlo sa krútiacej frézy je na zvážení každého, kto ju akýmkoľvek spôsobom používa. Mne sa osvedčil takýto pomocník, ktorý mi vďaka jeho mäkkej priľnavej podložke umožní posúvať aj formu s obrobkom proti krútiacej sa fréze v úplnom pokoji, takže si po večeroch môžem ešte zahrať všetkými prstami na gitare.

TIP: naozaj je pri frézovaní dôležité pevne upevniť formu o obrobok 🙂 Na tejto fotke je vidieť, že z jedného milimetra mi kvôli slabej lepiacej páske zrazu vzniklo milimetrov viac.

Posledné brúsenie plôch pred natieraním farbou. Hrany sú po frézovaní hladké, nebrúsim ich, pretože ich neskôr čaká ešte jedna dekoračná úprava.

TIP: na brúsenie väčších a nerovnejších drevených plôch používam elektrickú vibračnú brúsku. Keby som ju nemal k dispozícii, ide to aj použitím brúsneho papiera.

Na rad prichádza maľovanie dreveného povrchu tabule. Tabuľovú farbu používam zdraviu nie škodlivú a riediteľnú vodou, keďže všetci prichádzame s tabuľami do priameho kontaktu. 

TIP: drevenú alebo akúkoľvek nasiakavú plochu pred použitím tabuľovej farby odporúčam natrieť impregnačným prípravkom. Aby sa farba toľko nevpíjala a aby bol pripravovaný podklad jednoliaty.

Prvá vrstva farby je v príprave, po jej zaschnutí a ďalších úpravách príde na rad ešte jedna vrstva.

TIP: na nanášanie farby používam valček. Je možné použiť aj štetec, mne však tento spôsob valčekovania vyhovuje viac. Pri maľovaní prvej vrstvy dávam na podklad viac farby ako pri vrstve druhej. Farba vyplní prípadné malé nerovnosti a viem, že mi pokryje celú potrebnú plochu. Farbu odporúčam po povrchu poriadne rozotrieť, aby z nej po zaschnutí nevznikol nie rovný povrch, prípadne stekance alebo kvapky.

Po zaschnutí farby ešte pridám na každú tabuľu dekoračný okraj. Tento je takisto pripravovaný na frézke, tentokrát však použijem stopkovú frézu s dekoračným profilom.

TIP: na ozdobenie okraja môžem použiť akýkoľvek profil frézky alebo tento krok vynechať a nechať hranu bez ozdobného lemu.

Drevené vlákna vzniknuté frézovaním jemne odstránim brúsnym papierom. Vôbec nevadí, ak sa horná, už natretá doska zapráši alebo na niektorých miestach máličko poškriabe. Natriem ju ešte jednou vrstvou farby, ktorá všetky tieto maličkosti dokonale prekryje. Pred maľovaním prach z povrchu odstránim handrou.

Po konečnom dobrúsení prebytkov a zvyšných ostrých častí natriem tabuľu ďalšou vrstvou farby. 

TIP: na nanášanie farby velčekom je možné použiť maliarsku vaničku, je to jeden zo spôsobov. Nechcelo sa mi ju však po použití umývať, preto som si farbu preniesol na tabuľu pomocou drevenej paličky 🙂

TIP: po maľovaní druhou vrstvou už nerobím žiadne dodatočné úpravy dreva. Preto je vynikajúce, keď som pri maľovaní pozorný a nechám frézovaný profil hrany bez farby a roboty navyše.

Z DETAILU maľovania plynule prechádzam v obraze na jeho CELOK.

Keď mám na tabuli aj druhú vrstvu farby zaschnutú, ostatné, ešte nenatreté časti tabule natriem kvôli ochrane dreva olejom. Je takisto zdraviu nie škodlivý, môže prísť do kontaktu s potravinami a takisto môže byť použitý na ošetrenie detských hračiek.

TIP: na členité časti tabúľ – profily hrán sa mi najviac osvedčilo nanášanie oleja kuchynskou hubkou. Nasaje ho toľko, koľko potrebujem a perfektne sa prispôsobí všetkým krivkám. Výber oleja záleží od využitia tabule – interiér alebo exteriér – použijem preto interiérový alebo exteriérový olej.

Po natretí hrán prichádza na rad aj naolejovanie spodnej časti tabule.

TIP: pri olejovaní takýmto spôsobom odporúčam použiť ochranné rukavice. Dôvodom je vlastná skúsenosť, po zaschnutí sa olej na prstoch ešte chvíľu drží 🙂

Na záver predsa len ešte jedno maľovanie. Je to pridanie permanentnej bielej linky, ktorá hornú plochu tabule príjemne doplní. Táto čiarkovaná čiara zostáva na nej aj vtedy, keď sa z nej rozhodnem zotrieť kriedou alebo kriedovým popisovačom namaľovaný či napísaný motív.

Zostalo mi už len upevniť háčik – hrebeň, pomocou ktorého si môžem tabuľu zavesiť na stenu alebo akúkoľvek inú plochu či zvolené miesto. Na tabuľu montujem háčiky dva, kvôli možnosti zavesiť ju aj vo zvislej a aj vodorovnej polohe.

TIP: pre presné umiestntnie skrutiek si na vybrané miesto urobím malú dierku šidlom.

Stačí už len priskrutkovať aj druhú skrutku hrebeňa. Pri tabuliach – tabuľkách s rozmerom 220 x115 mm ako druhú variantu na vyžiadanie lepím na ich zadnú stranu namiesto hrebeňov magnetickú fóliu. Takto ich je možné pokojne umiestniť na chladničku alebo akýkoľvek iný kovový – magnetický povrch.

TIP: na priskrutkovanie háčika úplne postačí aj nie elektrický skrutkovač.

Tak a výroba je hotová. Teda tabuľa pôjde ešte do bublinkovej fólie, aby som pri jej prekladaní nepoškriabal vrchnú plochu alebo ju rovno zavesím na stenu… A teraz je už naozaj hotovo 🙂

Všetky fotky, texty a tipy v tomto žurnále sú zo samotnej výroby, no ak máte chuť dozvedieť sa viac o tom, ako ku mne prišiel nápad výroby tabúľ, viac sa môžete dočítať v tomto článku:


Kriedové tabule „Chalkie“

Ak budete mať záujem, celú ponuku tabúľ a kriedových popisovačov si môžete pozrieť v mojej SAShE ponuke. Teším sa na vašu návštevu a veľmi ďakujem za možnosť priblížiť moju tvorbu aj takouto cestou.

Posielam nádherné slnečné dni.

Agi

——————————–

Samotné tabule a ani tieto fotky by nemohli vzniknúť bez pomoci ľudí, ktorým za ich ochotu z celého srdca ďakujem:

– Janči – fotograf výroby a všetkého okolo nej, Jana – dodanie farby a oleja , Ľubo – zapožičanie pásovej píly, Martin – dovoz dreva, Marek – požičanie stopkovej frézy. Ďakujem <3

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *

Back To Top